Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy w islamie istnieje filozofia
#1
Filozofią określa się wynik, który zyska człowiek po rozpatrzeniu i zbadaniu jakiegokolwiek tematu, korzystając ze swojej inteligencji, logiki i swoich doświadczeń. Krótko mówiąc, oznacza: „Poszukiwanie we wszystkim pierwowzoru (istoty, źródła) i znalezienie powodu istnienia egzystencji”. Słowo filozofia pochodzi z j. greckiego od słowa philosophia (miłość mądrości) i polega na głębokim rozważaniu, poszukiwaniu, porównywaniu i badaniu. Zajmujący się filozofią powinien posiadać głęboką wiedzę z psychologii i nauk ścisłych. Człowiek jednak pomimo posiadania wielkiej wiedzy może błędnie myśleć i z dokonanych badań wyciągnąć błędne wnioski. Z tego powodu też filozofia nigdy nie da bezsprzecznych wyników. Powinno się też to, co się usłyszy, skontrolować ze swoim rozumem i logiką. Każda filozofia ma swoją anty-filozofię i dlatego też należy zbadać to przeciwieństwo, porównać te oba rozważania. Należy pamiętać o tym, że wiele myśli filozoficznych może z czasem ulec zmianie. W takim razie myśli filozoficzne nigdy nie zyskają na pewności.
Niektórzy filozofowie, a wśród nich: Ibni Sina (Avicenna), Farabi, Ibni Tufejl, Ibni Ruszd, Ibni Badże, inspirując się filozofią grecką, indyjską, perską i łacińską, odsunęli niektóre zagadnienia od prawidłowej drogi Świętego Koranu. Oni zeszli z prawidłowej drogi, ponieważ w sprawach niezrozumiałych przez rozum nie byli wierni głoszeniom Proroka Muhammeda (sallallahu alejhi we sellem) i Sahabi (radijallahu anhum) i wypowiadali się, ufając swojemu rozumowi. W końcu Imam Gazali (kuddise sirruh) powiedział o Ibni Sinie i filozofach wypowiadających się podobnie do niego, że należą oni do kafir, ponieważ powiedzieli, że: „Świat jest kadim (nie ma początku)”, gdy tymczasem poza Allahu teala nic nie jest kadim (bez początku).
Imam Gazali (rahimehullah) poznawszy j. grecki, zbadał starożytną grecką filozofię i zaprzeczył znajdującym się w niej nieprawidłowym miejscom. Za czasów Haruna Reszida (rahimehullah) filozofia przeniknęła do nauk islamskich i stała się przewodnikiem dla takich filozofów jak: Montesquieu i Spinoza, którzy otwarcie przyznali się do tego, że byli pod wpływem Farabiego, którego zwali Farabius.
Należy wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak filozofia islamska. Istnieją jednak tacy, którzy później filozofię wmieszali do islamu. Według uczonych sunnickich (rahime humullahu teala) miernikiem wiedzy islamskiej nie jest rozum ludzki, ludzkie poglądy, lecz jedynie ajety ze Świętego Koranu i hadis-i szerif, które posiadają znaczenie oczywiste (muhkem).
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com


Skocz do:
Kontakt | Islam Sunna | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS