Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zikr
W Tibjan Tefsiri powiadomione jest, że Abdullah bin Abbas (rahimehullah) oznajmił: „Allahu teala wobec wszystkich nakazów ustalił granicę. Należy mieć usprawiedliwienie, gdy się ją przekroczy. Temu, kto ma usprawiedliwienie, zostanie wybaczone. Jednak tylko wobec nakazu zikr (wspominanie, wypowiadanie imion Allahu teala) tak nie jest. Wobec zikr nie ma granicy i usprawiedliwienia. Żadne usprawiedliwienie nie zwolni od wykonywania zikr. Siedząc, leżąc, gdy nic nie robicie, wykonujcie zikr, wszędzie i zawsze w każdym stanie powinno się sercem i językiem wspominać Allaha, nigdy nie zapominać o Nim. Hadis-i kudsi głosi: ‘Jestem razem ze sługami, którzy mnie wspominają’. ”.
W Świętym Koranie powiadomione jest w tym znaczeniu: „Mnie wspominajcie (róbcie zikr)! Ja wtedy też będę was wspominał” . „O muzułmanie! Powtarzajcie imię Allaha sercem i językiem, a zyskacie ocalenie” . „Zawsze często wspominajcie Allaha! Zyskacie na ziemi i w ahiret ocalenie!” . „Ej, wierzący zawsze i bardzo wspominajcie Allaha” . „Utrzymanie wiary w sercu zachodzi tylko poprzez zikr” .
Hazrat Imam Rabbani oznajmił: „Zikr nie jest to tylko mówienie Słów Tewhid i powtarzanie słowa: ‘Allah’. Każdy sposób, który doprowadza do uratowanie siebie od zapomnienia o Allahu teala, jest zikr. Według tego spełnianie nakazów i unikanie zakazów to również zikr. Dokonywanie sprzedaży i zakupów przestrzegając nakazów religii jest zaliczane do zikr, ponieważ podczas ich robienia przypomina się zawsze właściciela tych nakazów i zakazów i tak zapomnienie odchodzi. Jednak zikr robiony poprzez wypowiadanie szlachetnych imion Allahu teala i Jego atrybutów działa szybko i doprowadza do powstania miłości do Allahu teala. Z tego powodu uczeni tasawwuf powiadomili, że zikr podczas którego wypowiada się Słowa Tewhid, jest bardzo wartościowy. Hadis-i szerif głosi: ‘Kto coś bardzo wspomina, ten kocha to bardzo’. Z tego względu kochający często wspomina ukochanego. Kto często wspomina Allahu teala, ten Jego kocha. Gdy pokocha się Allahu teala, to wiara w sercu umieści się mocno. Wtedy podporządkowanie się nakazom i zakazom stanie się łatwe. Jeśli nie pokocha się całkowicie Allahu teala i Jego Wysłannika, być podporządkowanym nakazom jest bardzo trudne”.
Innym razem Hazrat Imam Rabbani oznajmił: „Powinno się w każdym czasie robić zikr. Nie powinno się mieć w sercu miejsca dla czegoś innego. Idąc, stojąc, siedząc powinno się robić zikr”. Wypowiadanie Besmele, Słów Tewhid, salewat i tym podobne dua jest wspominaniem Allahu teala, jest zikr.
Hadis-i szerif głoszą: „Najwyższy stopień posiadają ci, którzy Allaha wspominają (robią zikr). Znakiem, że Allah kogoś kocha, jest lubienie zikr. Allah kocha tych, którzy Jego wspominają” . „Kto Mnie wspomina, ten okazuje Mi wdzięczność. Kto o Mnie zapomina, ten nie okazuje Mi wdzięczności” . „Kto nie wstaje w nocy, by robić ibadet; kto nie wydaje swojego majątku w dobrych celach, ten niech często wspomina Allaha!” . „Najlepszym zikr jest powiedzenie: La ilahe illallah” . „Najwartościowszym czynem jest powiedzenie: La ilahe illallah” . „Najlepszy zikr to ten, który robiony jest potajemnie” .
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com

Skocz do:

Kontakt | Islam Sunna | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS