Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tasawwuf ehli
#1
Tasawwuf ehli nie mają nic wspólnego z filozofią. Tasawwuf nie jest też wymysłem żydowskich lub greckich filozofów. Wszystkie informacje o nim pochodzą od Proroka (sallallahu alejhi we sellem). Nazwy tych informacji zostały nadane później. Wiarygodne książki podają, że serce Proroka powtarzało imię Allaha jeszcze przed zesłaniem Mu proroctwa. Medytacje i walka z nefs istniały w czasach Proroka i Jego Towarzyszy. Pod koniec drugiego wieku Hidżri stan tych z ehli sunnet, którzy chronili swoje serca od nieświadomości, a swój nefs doprowadzili do posłuszeństwa Allahowi, nazwano tasawwuf, a ich samych sofi. Pierwszą osobą nazwaną sofi był Ebu Haszim Sofi (rahimehullah). Sofijje-i alijje nazywa się wielkich ludzi tasawwuf.
Tasawwuf ehli głosi: „Żeby móc zrozumieć prawidłowo Święty Koran i być prawidłowym muzułmaninem należy być podporządkowanym naszemu Prorokowi nie tylko w nakazach i zakazach, lecz także Jego etyce i każdemu z Jego stanów.
Zasadami dróg sofi są:
1. Ubóstwo: w każdym czynie, zawsze powinno się wiedzieć, że potrzebuje się Allahu teala. Nikt nic nie stworzy. Jednak może stać się przyczyną stworzenia przez Allahu teala. Allahu teala wszystko stworzył.
2. Asceza i pobożność (zuhd i takwa): wszystkie czyny powinny być zgodne z islamem. Należy pracować całkowicie zgodnie ze wszystkimi nakazami religii, powinno się spełniać dobre uczynki i wolny czas spędzać na robieniu ibadet. Obecnie słowo sofi używane jest odnośnie tych, którzy są bardzo przywiązani do religii.
3. Zaduma (tefekkur), milczenie (sukut) i wspominanie Allahu teala (zikr): zawsze powinno się myśleć o istnieniu Allahu teala i Jego darach, nie powinno się mówić bez potrzeby, z nikim się nie spierać, mówić tak mało, jak to jest tylko możliwe i zawsze wspominać imię Allahu teala.
4. Stan i stanowisko: powinno się światłem, które dociera do serca, zrozumieć swój stopień oczyszczenia duszy i znać swoją granicę.
Według uczonych tasawwuf prawdziwą egzystencją jest tylko Allahu teala. Allahu teala jest absolutną egzystencją, absolutnym dobrem, absolutnym pięknem. On będąc ukrytym skarbem, chciał samego Siebie pokazać. Stworzenie świata i wszystkiego, co żyje na ziemi, jest tego powodem. Allahu teala nie znajduje się w żadnym człowieku. Żaden człowiek nie stanie się bogiem. Allahu teala stworzył atrybuty człowieka podobne do wyglądu Jego atrybutów. Jednak to podobieństwo jest tak małe, że jeśli Jego atrybuty przyjmiemy za morze, to atrybuty człowieka będą tylko jego pianą.
Hazrat Mewlana Dżelaluddin Rumi powiedział: „Przyjdź, przyjdź, bez względu na to kim jesteś, przyjdź. Jeśli jesteś nawet niewierzącym, politeistą, bałwochwalcą, czcicielem ognia, to przyjdź! Nasz dergah derwiszów nie jest dergah beznadziei. Jeśli nawet złamałeś obiecane słowo poprawy 100 razy, to przyjdź!”. Jednakże to ‘przyjdź’, nie znaczy: ‘przyjdź i takim samym pozostań’. Te słowa znaczą: ‘Jeśli nie jesteś muzułmaninem, to nim zostań, jeśli jesteś grzesznikiem, to okaż skruchę i z powodu swojego byłego stanu nie trać nadziei. Allahu teala wybaczy każdy grzech, jeśli okaże się za niego skruchę i obieca, że nie popełni się go ponownie’.
Najsłynniejszym i pierwszym z tasawwuf ehli jest Hazrat Hasan Basri, wielki uczony hadis, mudżtehid. Do słynnych tasawwuf ehli należą tacy wielcy weli jak: Imam Rabbani, Dżunejd Bagdadi, Sejjid Abdulkadir Gejlani, Mewlana Dżelaleddin Rumi, Sejjid Abdulhakim Arwasi i tacy wielbiciele Allaha jak: Sultan Weled, Junus Emre, Mewlana Halid Bagdadi (rahmetullahi alejhim).
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com


Skocz do:
Kontakt | Islam Sunna | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS