Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
o nazwie: wehhabi
#1
Wg niektorych wahhabita znaczy to samo, co muzulmanin.Od lat niektorzy staraja sie to wmowic lub nieswiadomych przyzwaczaic do tego. ten temat od przeszlo 12 lat jest poruszany w internecie. Ponizej jeden z artykulow na ten temat. Uzasadnienia tego sa tak prymitywne, ze trudno jest sie powstrzymac, by nic nie napisac na ten temat. Artykul ten znajduje sie w calosci na stronie:www.planetaislam.com/praktyka/wahabizm.html

"W dzisiejszych czasach stało się nawykiem wielu ludzi, klasyfikowanie każdego kto nawołuje do Tauhiid i przestrzega przed Szirk, jako Wahabi. Ponieważ stało się to widoczne wśród niektórych Muzułmanów, nazywających siebie Sunnitami, należy w celu rozstrzygnięcia tej kwestii powrócić do Koranu i Sunny, tak jak rozumiały je pierwsze trzy generacje Muzułmanów, aby odnaleźć prawdę".

Odp. W tym artykule zarzuca się sunnitom, ze każdego kto nawoluje do tevhid i przestrzega szirk, nazywaja wahhabitami. Z tego zdania wynika, ze autor tego artykulu uwaza, ze sunnici nie nawokuja do tewhid i nie przestrzegaja szirku. A wiec wg niego sunnici sa niewierzący, bo tevhid to wiara, ze Stworzyciel, Allah jest jeden. Jest to wielkie oszczerstwo.nikt lepiej nie nawoluje do tewhid i przestrzega przed szirkiem od sunnitow.

Autor jako dowod na to przedstawia:

(1) Po pierwsze Al-Wahabb jest jednym z pięknych Imion Allaha (`azza ła dziall) , które znaczy wszech-obdarzający. Jak więc ktokolwiek może wykrzywić to piękne Imię, Auudhubillah (szukamy przed tym schronienia u Allaha).

Odp. Wg autora sunnici wykrzywiaja piekne imie Allahu teala “Wehhab” nazywajac zwolennikow Abudlwehhaba, wierzacych wg niego, wahhabitami. Pomijajac to, ze wahhabici wszystkich, ktorzy nie wierza wg wierzenia Abdulwehhaba, nazywaja muszrik, tj niewierzacymi, zadaje pytanie, czy wykrzywianiem jest tez nazywanie tych, ktorzy naleza do mezheb maliki (malikickiej) malikitami, bo jest tez imie Allaha MALIK lub tych, co nalezą do sekty kaderijje, bo jest atrybut Allahu teala KADIR? Sami uzywaja tych nazw, czy nie wg tego sami nie wykrzywiaja?

(2) Słowa takie jak 'Wahabbi', 'Wahabita' czy 'Wahabizm', pochodzą od nazwiska uczonego Muhammad Bin Abdul-Wahaab (zmarł w 1206H), który nawoływał ludzi do Tauhiid (czystego Monoteizmu), stawał w jego obronie, przestrzegał przed Szirk (bałwochwalstwem) i walczył z jej ludźmi. Jeżeli więc ludzie używający tych określeń byliby prawdomówni, używali by określeń takich jak 'Muhammadi', 'Muhammadyta' czy 'Muhammadyzm', ponieważ Abdul Wahhab było imie niem ojca tego uczonego.

Odp. Zarzuca sie tutaj nieprawdomownosc mowiacym w ten sposob, co jest tez oszczerstwem. Dowodem naszym na to sa nazwy mezheb, ktorych nazwy pochodza od imion ojcow, a nawet i dziadkow zalozycieli tych mezheb. İ tak np:

Mezheb szafii, szaficka, nalezący do tej mezheby nazywa sie szafitami.Nazwa pochodzi od Imama Szafii. İmie Imama Szafii to Muhammed Idrys. Szafi jest imieniem dziadka jego dziadk i z tego wzgledu, ze ten dziadek o imieniu Szafii nalezał do plemienia kurajsz i do Sahabe, ten imam stal sie znany z imieniem Szafii. Zas dziadkiem dziadka o imeniu Szafii byl Haszim bin Abdi Menaf.

Mezheb maliki, malikicka, nalezący do tej mezheby nazywa sie malikitami. Nazwa pochodzi od Imama Malika bin Enesa. Pelne imie to: Ebu Abdillah Mâlik bin Enes bin Mâlik bin Ebî Âmir el-Asbahi el-Jemenî. Jego dziadek tez Malik. Ebu Amr nalezy do Sahabe. Jego dziadek Malik, ojciec Enes i wujek Suhejl naleza do tych, ktorzy przekazali swiete hadisy.

Mezheb hanbeli, hanbelicka, należących do tej mezheby nazywa sie hanbelitami. Nazwa pochodzi od Imama Ahmeda bin Hanbeli. Jego ojciec nazywał sie Muhammed bin Hanbel.

A także:

İmam Eszari. Jego mezheb w itikad nazywa sie eszarije. İmam eszari nazywał sie ali bin ismail, a jego rąd pochodzi od wielkeigo Sahabe: Ali bin İsmail bin İshak bin Sâlim bin İsmail bin Abdullah bin Musa bin Bilal bin Ebi Bürde bin Ebu Müsel-Eszari.

İmam Maturidi, jego mezheb w itikad nazywa sie maturidije. İmam Maturidi nazywał sie Muhammed bin Muhammed Maturidi.

Z tego wynika, ze zwyczajem bylo nazywanie imieniem przodkow nurty, mezheby itd ich założycieli. W obecnych czasach tez niektore nazwy pochodza od nazwisk ich zalozycieli, np stalinizm, darwinizm, marksizm itd. Dlaczego to, co jest za ogolnie przyjete, nie mialoby dotyczyc nazwy wehhabitow?

(3) Allah (`azza ła dziall) zabronił nam ubliżać używając przezwisk, mówiąc:"I nie obrzucajcie się wyzwiskami" (Sura al Hudziuraat, 49:11)

Odp. Tak, Allahu teala zakazal uzywac brzydkich przezwisk, ale nie zakazal uzywac przydomkow, ktore maja ladne znaczenie.i tak np Imam A’zam jest znany z przydomka Ebu Hanife. czyzby autor tego artykulu uwazal, ze wehhabi jest brzydkim przydomkiem?

(4) W przeszłości, ludzie oskarżali Imama Szafi`i mówiąc że jest Rafidi (odłam szyitów), na co im odpowiadał: 'Jeżeli Rafid kocha rodzinę Muhammada (sal allahu alejhi ła sallam), to ludzie i Dzinny świadczą że jestem Rafidi.' Jak napisał jeden poeta: 'Jeżeli osoba która podąża za Prorokiem (sal allahu alejhi ła sallam) jest Wahabitą, to potwierdzam że jestem Wahabitą.'

Odp. Rafizi kochaja Hazrat Alego, okazuja wrogosc Hazrat Ebu Bekrowi i Hazrat Omarowi. Kogo nazywa sie rodzina Muhammeda (alejhisselam)? Kto do niej nalezy? Na pewno tez nalezy do niej ziec i tesc, a wiec i Ebu Bekr, bo byl ojcem zony hazrat Ajsze tj zony naszego Proroka (sallallahu alejhi we sellem), czyli Jego tesciem. Na pewno tez nalezy do niej Hazrat Omar, bo był też poprzez Hazrat Hafsa tesciem Wysłannika Allaha. Jasne jest wiec, dlaczego Imam Szafii odpowiedzial w ten sposób.

Pozostale punkty, w ktorych stara sie przedstawic prawidlowsc wehhabitow, a poprzez to wg nich bledna droge sunnitow, są na roznych forach i stronach omawiane.na temat wehhabitow w internecie mozna znalezc wystarczajaco duzo informacji.wehhabizm istnieje przede wszystkim w Arabii Saudyjskiej, stamtad tez pochodzi. Muzułmanie tam zyjacy mowia o sobie, ze salafitami w wierzeniu a w czynach w mezhebie hanbeli. Salafici i wehhabici maja wspolne korzenie, tzn ich wierzenie oparte jest na ksiazkach ibni tejmijego, a wiec normalne jest ze salafici bronia wehhabitow.poza tym wehhabici tych, ktorzy nie wierza tak jak oni nazwyja niewierzacymi, a z tego wzgledu, ze zostalo przekazane, ze ten kto nazwie muzulmanina niewierzacym sam staje sie niewierzacym, ilu z nich pozostalo przy wierze, to Allahu teala wie najlepiej. Dlatego też trzeba bardzo uważac na to, od kogo poznaje sie islam. Na pewno jest to trudne, bo zaden z nich na poczatku swojego gloszenia o islamie, nie przedstawi sie jako salafita czy wehhabita nim nie zyska wystarczajaco zainteresowania, popularnosci, zaufania.A to jest tez ich szczegolna cecha, bo inni muzulmanie pisza wprost, jakiego sa wierzenia, nie maja jakichkolwiek obaw i z duma o tym pisza,nie ukrywaja kim sa.

Arabia Saudyjska nazywana jest przez nich jest jako panstwo islamskie, poniewaz wg nich iprawo tam oparte jest na szeriacie. Nie mowiac juz o tym iszeriacie, zastanawiajace jest jednak to, ze to prawo nie dotyczy ich wszystkich, bo ich krol, rodzina krolewska naleza do nietykalnych, a wiec sa poza tym prawem. A wiadome jest, ze prawo w religii islamskiej obowiazuje wszystkich jednakowo, bez wzgledu na to, czy jest to prorok, kalif, krol, sluzacy czy tez niewolnik.jest rowne dla wszystkich, nie ma w nim wyjatkow dla pewnych ludzi lub grup..
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com


Skocz do:
Kontakt | Islam Sunna | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS