Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Noc Berat
#1
Noc Berat jest 15. nocy miesiąca Szaban. W komentarzach jest poinformowane, że tej nocy został zniesiony Święty Koran, Lewhilmahfuza. Na ten temat jest w Surze Duhan 2, 3.
Allahu teala przed stworzeniem czegokolwiek wszystko postanowił, zażyczył Sobie. Tej nocy z tego wszystkiego poinformował anioły o tym, co stanie się w następującym roku. Jest to jedna z czterech nocy, podczas których drzwi miłosierdzia zostają otwarte i dua zostają przyjęte.
Każdego roku piętnastej nocy miesiąca Szaban w Noc Berat zostaje zapisane w Lewhilmahfuza to, co tego roku się stanie, czyny, narodziny, powody śmierci, wzrosty, spadki. Resulullah tej nocy bardzo się modlił, czcił Allahu teala. Tej nocy wypowiadał dużo razy dua: „Allahummerzukna, kalben takyjjen mineszszirki berijjen la kiafiren we szakijjen.” (R.Nasyhin)
Gdy spytano się Jego, dlaczego w miesiącu Szaban tak bardzo pości, to odpowiedział:
„Szaban jest miesiącem pełnym zalet, jednak ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Tego miesiąca czyny zostaną przedstawione Stworzycielowi świata. Ja zaś chcę, by moje czyny zostały przedstawione, gdy poszczę.” (Nesai)
„W Noc Berat otwierają się drzwi nieba, anioły dają dobre nowiny wierzącym i zachęcają do czczenia Allahu teala (ibadet).” (Nesai, Bejheki, A.Munziri)
„15. noc miesiąca Szaban spędzajcie na ibadet (czczeniu Allahu teala), dzień zaś na poście! Tej nocy Allahu teala raczy: ‘Czy nie ma kogoś, kto chciałby wybaczenia, wybaczę. Czy nie ma kogoś, kto chciałby dzienną dawkę żywności, dam dzienną dawkę żywności. Czy nie ma kogoś cierpiącego, dam zdrowie. Kto, co chce, niech chce, dam mu. Ten stan trwa do rana.’.” (Ibni Madże)
„15. nocy miesiąca Szaban miłosierdzie boskie pokrywa świat, wszyscy zostają wybaczeni. Nie zostaną wybaczeni tylko ci, którzy niesprawiedliwie żywią wobec muzułmanów wrogość i robią Allahu teala wspólników.” (Bejheki)
„Noc Berat znajcie jako zdobycz, okazję, ponieważ jest to określona noc. Noc Kadir jest bardzo wielka, ale nie jest oczywiste, która to jest noc. W Noc Berat dokonujcie dużo ibadet. Inaczej na Sądzie Ostatecznym będzie należeć do ubolewających.” (S. Ebedijje)
„Dżebrail (alejhisselam) przyszedł i powiedział: ‘Wstań, rób salat i dua! Ta noc jest 15. nocą miesiąca Szaban. Uważającym na tę noc Allahu teala wybaczy. Nie wybaczy tylko poganinowi, czarodziejowi, wróżbicie, skąpcy, zawistnemu, podglądaczowi, pijakowi, lichwiarzowi.” (Taberani)
„Czterech nocy dzień jest tak błogosławiony jak ich noc. Allah w tych dniach modlącym się nie odmówi życzen, wybaczy im i obdarzy ich wieloma darami. Są to: Noc Kadir, Noc Arefe, Noc Berat, Noc Piątkowa i ich dnie.” (Dejlemi)
Tę noc powinno się znać jako okazję, okazać skruchę, odrobić zaległe salaty, czytać Święty Koran i szczególnie powinno się poznać wiedzę religijną. Najwartościowsza wiedza religijna znajduje się w prawidłowo napisanych książkach ilmihal.
Pości się 15. dnia.

W roku 2011 (H.1432) Noc Berat przypada na noc z 15.07 (14 Szaban) na 16.07 (15 Szaban).
Z tego wzgledu, ze 15 dzien (Szaban) przypada na sobote, posci sie dwa dni, tj w piatek i w sobote lub w sobote i niedziele, poniewaz tylko w sobote sie nie posci.Jednak lepiej jest poscic w piatek i w sobote.
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com
#2
Szaban jest drugim miesiącem, który nasza religia obdarzyła wartością. Allahu teala miesiąc Szaban uczynił specjalnym dla naszego Proroka. Jest to miesiąc, kiedy wzrasta dobro, zachodzi urodzaj, opuszcza się błędy, grzechy zostają zasłonięte. Tego miesiąca powinno się wypowiadać dużo salewat-i szerife naszemu Prorokowi (sallallahu alejhi we sellem).

Nasz Prorok darzył wielką wartością miesiąc Szaban i tak się modlił: „Ja Rabbi, pobłogosław nam miesiąc Redżeb i Szaban i doprowadź nas do Ramadanu”.

Hazrat Aisze powiedziała: „Nie widziałam w żadnym innym miesiącu Resulullaha, by tak dużo pościł jak w miesiącu Szaban. Czasami nawet cały Szaban pościł”. (Buhari)

Gdy spytano się Resulullaha, dlaczego tak dużo pości w miesiącu Szaban, to odpowiadał: „Szaban jest miesiącem, który posiada wiele zalet. Jednak ludzie nie uważają na to. W tym miesiącu czyny zostają przedstawione Stworzycielowi. Zaś ja chcę, żeby moje czyny zostały przedstawione, gdy poszczę”. (Nesai)

„Temu, kto w miesiącu Szaban trzy dni pości, Allahu teala przygotuje miejsce w Raju”. (Ej, Ogul Ilmihali)

„Szaban szerif jest specjalnym dla mnie miesiącem. Allahu teala mówi ze swoją wielką wzniosłością do aniołów z Arszu: ‘Moje anioły! Czy zobaczyliście, jak moi słudzy, mój ukochany (Habib) szanują i podporządkowują się temu miesiącowi. Ze względu na moje poważanie i wielkość Ja im wybaczyłem, udzieliłem im przebaczenia”. (Hadis-i szerif-Gunjet-ut-Talibin)

Noc Berat jest piętnastej nocy miesiąca Szaban, tzn. po czternastym dniu następująca noc.
Błogosławiona Noc Berat tym roku tj. 2012 przypada na noc z 4. na 5. O7. (środa/czwartek)
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com
#3
Dzisiaj, tj 10.06.2013 rozpoczyna się miesięc Szaban. Niech Allahu teala pobłogosławi nam ten miesiąc.

Noc Berat przypada na noc z 14 na 15 Szaban, wg kalendarza na noc z 23 na 24 czerwca 2013
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com
#4
Przypominamy, ze Noc Berat to juz jutro, w nocy z niedzieli na poniedzialek 23/24 czerwca. ci, ktorzy chca poscic z tej okazji, poszcza w poniedzialek.
Niech Allahu teala przyjmie dua, poblogoslawi tym, ktorzy te noc darza wartoscia.
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com
#5
W roku 2014 Noc Berat przypada na noc z 12.06(czwartek) na 13.06.(piatek).
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com


Skocz do:
Kontakt | Islam Sunna | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS