Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prawo opieki nad dzieckiem przed i po rozwodzie
#1
Wg naszej religii opieka nad dzieckiem i wyksztalcenie dziecka przed i po rozwodzie należy do matki. Zaś zapewnienie potrzeb i pokrycie kosztow należą do ojca.
Chlopiec gdy dojdzie do wieku, że sam może się odżywiać, dbać o swoją czystość- a za ten wiek przyjmuje się 7 lat-a dziewczynka do wieku dojrzałości pozostają przy matce.
Wg Imama Malika i Imama Ebu Hanife: chlopiec do okresu dojrzałości a dziewczynka do wyjscia za mąż pozostają przy matce. To jest prawem matki.
Wg Imama Szafii: prawem matki jest, by dziecko do osmego roku życia przebywało przy niej. Gdy osiągnie ósmy rok życia, to sprawdza się przy kim chce ono zostać.
Wg 4 mezheb: muzułmanin, jeśli rozwiedzie się z żoną, która jest zimmi (chrzescijanka lub żydówka), to dzieci będą pod opieką ojca.
Podobnie do tego, jeśli mąż i żona są niewierzącymi, to dzieci będą pod opieką tego, które z nich pierwsze zostanie muzułmaninem.

Wg prawa islamskiego prawo opieki nad dzieckiem w wypadku rozwodu ma najpierw matka. Jesli matka chce sie opiekowac swoim dzieckiem, to nikt nie odbierze jej tego prawa. Jednak matka, ktora nie spelnia pewnych warunku traci to prawo. Te warunki to: ma byc o zdrowych zmyslach, nie moze byc chora, nie moze byc tak stara, ze nie moglaby opiekowac sie dzieckiem, powinna byc bezpieczna ze wzgledu na moralnosc, nie może wyjsc pownownie za maz.

Wg hanefi opieka nad dzieckiem i wychowanie jego trwa do wieku u dziewczynek 9-10 lat, a u chlopcow 7-9 lat. Do tego wieku dziecko pozostaje przy matce lub przy kims z krewnych, kto jest w stanie zajac miejsce matki. Potem zostaje z reguły przekazane ojcu. Biorąc pod uwagę korzyść i bezpieczenstwo dziecka, gdy zajdzie taka potrzeba, mozliwe jest by sedzia dal dziecko matce lub komus bliskiemu z krewnych.
Matka bedac z mezem razem lub po rozwodzie, gdy nie skonczyl sie jej czas iddet, nie moze sama ani razem z dzieckiem wyjechac z miejsca, gdzie znajduje sie ojciec dziecka. Gdy skonczy sie czas iddet matki, jesli zapewni dziecku opieke przez kogos bliskiego, moze sama udac sie w podroz. Jednak razem z dzieckiem nie wyjedzie z miejsca, gdzie znajduje sie ojciec, ponieważ ten stan jest przeszkoda w widzeniu sie dziecka z ojcem. Wg el-Fıkhu’l-İslamî, 7/720-737:
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com
#2
Ciekawostka z wikipedia:
Jednak należy zauważyć, że we Francji aż do 1970 roku (do wejścia w życie ustawy z dnia 4 czerwca 1970) obowiązywało tzw. puissance paternelle, to znaczy tylko ojcu przysługiwała władza rodzicielska po rozwodzie.
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com


Skocz do:
Kontakt | Islam Sunna | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS