Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wychowywanie dzieci
#11
Po pierwsze:
W islamie straszenie ojcem, to w tym sensie: jak bedziesz niegrzeczny, to powiem ojcu.
U nas dzieci sie nie bije, najwyzej mozna postraszyc, ze sie uderzy.Jesli na dziecko nie działaja zadne slowa, to mozna dac lekkiego klapsa, ale nie w glowe i nie w twarz, to jest kategorycznie zabronione.

Człowiek tego, kogo kocha, nie zechce w jakikolwiek sposob zasmucic.
Dziecko poznaje miłosc najpierw od rodzicow. Dziecko, jesli nie chce sprawic przykrosci rodzicom, bo ich kocha, to bedzie sie staralo nie robic tego, co ich moze zasmucic. Kobieta jest wrazliwsza od mezczyzny. Czasami moze nie potrafić utrzymac w dyscyplinie dzieci, wiec postraszenie ojcem, ktory posiada autorytet, jest czyms zupelnie normalnym.
Bac sie Allaha nie jest jak lęk przed kims złym. Jest to mieszany lęk pomiędzy szacunkiem a miłością. Dziecko nim pozna Allaha zna najpierw swoich rodzicow. Od nich poznaje, co to jest szacunek, milosc, lek. Nim nie zrozumie, kto to jest Allah, nie jest mozliwe straszyc je Allahem.
Zeby móc bac się Allaha, trzeba go najpierw dobrze znac. Zeby dobrze znac Allahu teala powinno sią poznac jego wielkosc i jego właściwosci. Ni stąd ni z owąd nie dojdzie do lęku przed Allahem. Banie się Allaha zachodzi poprzez pewną wiedzę i staranie się.A tego poczatki zachodza w dziecinstwie w rodzinie.

Po drugie:
Nigdzie nie napisalam, ze ojciec buduje swoj autorytet straszac dzieci.Bylo napisane o ojcu mającym autorytet, ktorym mozna postraszyc.

Po trzecie:
O tym, czy ma sie dobre wychowanie, czy nie, to sie o sobie samym nie mowi, taka opinie wydaja ci, ktorzy znaja te osobe.Mozesz uwazac, ze jestes dobrze wychowana, ale ci, ktorzy ciebie dobrze znaja, moga byc innego zdania.
Np. z twoich wypowiedzi czuje sie arogancje, a arogancja nie nalezy do dobrego wychowaniaSad
Wracam do dalszego ciagu artykulu

Fundamenty w wychowywaniu dzieci:

Rozum: Dziecko widząc jakąś rzecz po raz pierwszy, bada ją, sprawdza i zadając pytania jest chętne ją poznać. Z tego względu dziecku powinno się zawsze pokazywać to, co jest dobre i ładne, a także prawidłowo odpowiadać na zadawane przez nie pytania.W ten sposób u takiego dziecka rozwija się zdolność rozumowania. (powinno się bardzo uważać na to, gdy dzieci są w wieku 3-6 lat. Ten okres czasu jest bardzo ważny w rozwoju języka, mózgu i inteligencji).

Dusza: Powinno sie nauczyć dzieci, które są bardzo wrażliwe, żeby widziały prawde, jeśli nawet ona jest gorzka i umiały ją znosić. Zaś dzieci niewrażliwe powinno się nauczyć, by były wrażliwe, pokazując im przykłady, które je wzruszą.

Silna wola: Powinno się je nauczyć, żeby były silnej woli. Dzieciom słabej woli powinno się dać więcej wolności, żeby wzrosła im ufnosc w siebie. Zas dzieci, ktore maja silna wole, powinni byc jeszcze mocniej (tj. z wieksza dyscyplina-chyba o to chodzi) wychowywane. Jednak jest to pod warunkiem okazywania miłości i wyrozumiałości.


W wychowywaniu dzieci ważne są:

Religia: Powinno sie nauczyc dzieci, że Allahu teala kocha dobrych, uczciwych, pracowitych ludzi i umiesci ich w Raju, zaś złych nie kocha i umiesci ich w Piekle.

Miłość: W wychowaniu jak b.ważna jest miłość tak i ważna jest powaga. Nieporozumienia, pomiędzy rodzicami a tym bardziej rozwód wywołują w dzieciecych sercach wielkie burze.

Kara i nagroda: Choć odpowiedne jest powiedzenie o karze, mowiac: “Jeśli to zrobisz, to tego nie damy, nie wyjdziesz na podwórko”, to nie powinno sie absolutnie bic dzieci. Kara nie powinna byc taka, by zlamala serce dziecku i nie powinna byc robiona przy innych. Zamiast tego powinno sie nie dawac nagrody np. jakiejs odpowiedniej dla wieku dziecka zabawki czy np. roweru. Dobrze jest, żeby ono wiedziało, np.: “Ten rower kupil mi tato, ponieważ przeczytalem caly Koran”.

Zabawy: Odpowiednie do wieku sporty wplywaja na rozwoj ciala i rozumu.

Srodowisko: Swiety hadis glosi: “Religia człowieka jest taka jak religia jego przyjaciela”. Powinno sie starac, by dzieci zyskaly dobrych kolegow, przyjaciol i mialy dobre srodowisko.
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com


Skocz do:
Kontakt | Islam Sunna | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS