Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zalety miesiąca Zilhidżdże
#1
Miesiąc, w który jest Święto Ofiar, nazywa się Zilhidżdże. Święte hadisy mówią:
„W tym, co zesłał Wielki Allah, nie ma nic cenniejszego od wykonanych w ciągu pierwszych dziesięciu dni dobrych czynów. W tych dniach wypowiadajcie dużo tespih (tj.Subhanallah), tahmid (tj.Elahmdulillah) i tekbir (tj.Allahu ekber) !” (Taberani)
„Wielki Allah wśród ibadet (czynów, którymi się Jego czci) lubi jeszcze bardziej te, które są wykonywane w ciągu pierwszych dziesięciu dni miesiąca Zilhidżdże. W tych dniach dokonany jednodniowy post zyskuje zasługę jednorocznego postu nafile (post, który nie jest obowiązkiem). Dokonana modlitwa (salat) w nocy jest jak modlitwa dokonana w Nocy Kadr. W tych dniach wypowiadajcie dużo tespih, tehlil i tekbir!”
„W pierwszych dniach miesiąca Zilhidżdże dokonany post jest równoważny rocznemu postowi, przestrzegana noc jest równoważna przestrzeganiu Nocy Kadr.” (Ibni Madże)
„Każdemu dobremu czynowi dokonanemu w ciągu pierwszych dziesięciu dni miesiąca Zilhidżdże dane zostanie 700 razy więcej zasług.” (Bejheki)
„Każdy z tych dni jest równy zaletom innych 1 000 dni, zaś Arefe (9.dzień) 10 000 dni.” (Bejheki)
„Poszczący przez 9 pierwszych dni w miesiącu Zilhidżdże zyskuje za każdy dzień taką samą zasługę, jaką zyskuje się za uwolnienie 100 niewolników albo za ofiarowanie walczącym na drodze Allaha bojownikom 100 koni, albo wysłanie do Kaaby w ofierze 100 wielbłądów.” (R.Nasihin)
„Szkoda ludzi, którzy są pozbawieni dóbr tych 10 dni! Szczególnie 9.dzień powinno się spędzić na poście! W nim jest tak dużo dóbr, że wyliczając je nie skończą się.” (T.Gafilin)
„Tym, którzy poszczą przez pierwsze 9 dni, Wielki Allaha daje za każdy dzień zasługą, jaką zyskuje się za poszczenie przez cały rok.” (Ebul Berekat)
Hazrat Ebudderda powiedział:
„Z tego względu, że Muhammed alejhisselam głosił, Szkoda ludzi, którzy są pozbawieni dobra i urodzaju tych 10 dni! powinno się w miesiącu Zilhidżdże przez pierwsze 9 dni pościć, dawać dużo jałmużny, dużo modlić i okazywać skruchę! Poszczącym przez pierwsze 9 dni życie staje się urodzajne, majątek wzrasta, dzieci i rodzina są chronione od nieszczęść, grzechy zostają wybaczone, za dobre uczynki dostają wielokrotne wynagrodzenie, umierając łatwo wyzioną ducha, ich groby zostaną oświetlone, na rozgrzeszeniu ich zasługi przeważą i zyskają wysoki stopień w Raju.”
Dzień Terwijje
8. dzień miesiąca Zilhidżdże nazywa się dniem Terwijje. Tego dnia pielgrzymowie (hadżi) po porannym salacie udają się z Mekki do Miny. Powodem nazwy Terwije jest to, że tego dnia pielgrzymowie by przygotować się do przekroczenia pewnego bezwodnego obszaru piją dużo wody zemzem. Słowa Terwije używa się też w znaczeniu zaduma.
Ibrahim alejhiseselam w nocy 8. dnia miesiąca Zilhidżdże w śnie zobaczył stan, w którym swojego syna zarzyna. Rano pogrążył się w zadumie na myśleniu, czy ten sen jest od Allaha czy też szatański i ten dzień spędził na zadumie. W nocy Arefe, gdy usłyszał słowa: „Dokonaj tego, co ci nakazano!” to wiedział, że pochodzi ten sen od Allaha. Z tego powodu, że wiedział, ten dzień nazywa się Arefe, co znaczy wiedzieć. Arefe jest 9. dniem miesiąca Zilhidżdże, inny dzień nie nazywa się Arefe.
„Drzwi rahmet (gdy modlitwy zostają przyjęte) są w 4 noce otwarte. W tych nocach dokonana modlitwa, okazana skrucha nie zostanie odmówiona. Są to: pierwsze noce Święta Ramazan i Ofiar, Noc Berat i Noc Arefe.”

Arefe i teszrik tekbir
Dzień Arefe jest dniem poprzedzającym Święto Ofiar, zaś Noc Arefe jest nocą pomiędzy Dniem Arefe i pierwszym dniem Święta Ofiar.
Jak każdej błogosławionej nocy okazuje się szacunek tak i tej nocy powinno się okazać. Święte hadisy (Hadisi szerif Rijad-un-Nasihin) głoszą:
„Okażcie szacunek Dniu Arefe! Allahu teala darzy wartością ten dzień.”
„Temu, kto wypowie w Dniu Arefe 1000 razy Surę Ihlas zostaną wybaczone wszystkie grzechy i modlitwa zostanie przyjęta.” (wszystkie powinno się wypowiedzieć z Besmele)
„Czczący Allaha w Noc Arefe zostaną wyzwoleni z Piekła.”
WYPOWIADANIE TESZRIK TEKBIR
W Dniu Arefe po porannym salacie do końca salatu popołudniowego czwartego dnia Święta Ofiar podczas 23 pór salatu wszyscy (kobiety i mężczyźni, kobiety po cichu) po wykonaniu salatu fard, po wypowiedzeniu selam, przed powiedzeniem „Allahumme enteselam...” powinni powiedzieć (wadżib) Tekbiri Teszriki:
„Allahu ekber, Allahu ekber. La ilahe illallah. Wallahu ekber, Allahu ekber we lillahil-hamd.”
Wypowiada się też poza salat fard podczas salatu świątecznego i piątkowego. Po wyjściu z meczetu lub po rozmowie nie potrzeba wypowiadać.
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com
#2
w tym roku tj. 2011 1 zilhidżdże przypada prawdopodobnie na piatek 28.10. jest to przypomnienie dla taych, ktorzy zechca wykorzystac zalety tego miesiaca i poscic 9 dni przed Swetem ofiarowania.
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com
#3
w roku 2012 1 dzien miesiąca Zilhidżdże wg kalendarza przypada na 16.10. (wtorek).
Pierwsze 9 dni w miesiącu Zilhidżdże to od 16 do 24 pazdziernika.
Dzien Terwije 23.10.
Dzien i Noc Arefe 24.10.
1. dzien Swieta Ofiarowania (prawodopodnie) 25.10.12
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com


Skocz do:
Kontakt | Islam Sunna | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS