Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tewessul
A dla mnie to co mówią uczeni jest podstawą. Co kogo obchodzi jak ja rozumiem i jak praktykuję?

Czy to nie jest zrozumiałe?

"Jeżeli intencją jest wykonywanie Tauassul przez wiarę w niego [Proroka Muhammada], miłość do niego i posłuszeństwo jemu, to nie ma w tym różnicy zdań pomiędzy dwoma stronami. Jeżeli zaś intencją jest wykonywanie Tauassul przez jego istotę, to w tym istnieje różnica opinii - a w tym w czym istnieją różnice opinii, zwracamy się do Allâha i Jego Wysłannika."

"Potępiamy jednak tych którzy wznoszą modły do stworzenia, udają się na groby, proszą ich [zmarłych], poddają się Szeichwoi ´Abdul-Qâdir lub innym bogobojnym osobom, i szukają u nich pomocy i schronienia."
Tak, tylko jak sie czytalo twoje wypowiedzi, to wygladalo na to, ze tylko piszac masz do czynienia z tewessul. A, że tak duzo cytujesz i masz ten temat opracowany, to wygladalo na to, ze tewessul leży ci bardzo na sercu.

No tak, nas nie obchodzi, jak ty wierzysz, czy praktykujesz, tylko od piszacego, który wierzy w to, co napisał i praktykuje to latwiej sie poznaje, jego duchowy wplywa na to, że lepiej sie rozumie lub chce sie to robic.To u nas nazywa sie "fejz"

Eh, ja dalej nie rozumieSad
Nie widze roznicy pomiedzy 1. i 2. twoim wyrażeniem:
1.wykonywanie Tauassul przez wiarę w niego [Proroka Muhammada], miłość do niego i posłuszeństwo jemu
2.wykonywanie Tauassul przez jego istotę

Co masz na mysli piszac "Jego istote"?
Ciało? wyglad zewnetrzny?
Przeciez nikt z nas Go nie widział...
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com
ja przyznaje szczerze nie robie tauassul przez Proroka
bo granica tego jest bardzo cienka i mi nie wiem czy przypadkiem bym jej nie przekroczyla, bo jestem tylko zwyklym czlowiekiem i moglabym nawet szirk popelnic w niewiedzy
uczeni maja wieksza wiedze i wiedza jak dokladnie to robic, ale np. widzac uczonego przed grobem Proroka salalahu aleihi la selem , ktory sie tam modli, ludzie moga pomyslec ze modli sie on do grobu, chociaz wcale tak nie musi byc, mimo wszystko jeden drugiemu powtorzy ze taki a taki uczony modlil sie do grobu Proroka i potem tak robia, niewiedzac wcale jak powinno to prwidlowo wygladac, a modlitwa do grobu to juz jest szirk
wiemy zreszta jak powstal pierwszy szirk, zrobiono sobie rzezby z bardzo poboznych ludzi i sie modlono przez nich do Boga, myslac ze taka modlitwa bardziej zblizy ich do Boga
Prorok Mohamed salalahu aleihi la selem przyszedl wlasnie po to aby te praktyki zwalczyc,
takze ja modle sie bezposrednio do Allaha subhana la teala, Prorok jst umilowanym Prorokiem , jego rodzina takze ale bojac sie ze moge przekroczyc granice wole nie robic tauassul w ten sposob
Raniu, poprzez samą wiarę, proszenie Allaha o salawat i barakah dla Proroka sall allahu alayhi wa sallaam, poprzez naśladowanie Go... także robisz Tauassul.

Tauassul znaczy przybliżanie się do Allaha
Imam asz-Szâfi`î - rahimahullaah - powiedział:
“Duszo moja! To zaledwie parę dni cierpliwości, tak jakby kilka chwil snu. Duszo moja! Idź szybko przez świat, i pozostaw go za sobą, gdyż zaprawdę życie czeka na ciebie.”
(Fadl `Ilmus-Salaf, str. 63)
Raniu, rozumię, że mozesz mieć opory odnosnie tewessul. Tym bardziej, jeżeli przedtem byłaś chrzescijanką, ponieważ w religii chrzescijanskiej ludzie modla się do roznych ludzi (zwanych przez siebie swietymi), przy grobach zmarłych do zmarłych itp. I ty wiesz o tym, ze jest to zle, nieprawidlowe, zakazane. Nim nie zrozumiesz dobrze tej roznicy (jaka jest w modlitwie muzulmanów i chrzescijan), modl się, jak potrafisz.
Jednak nie znaczy tez, ze jesli ktos z muzulmanow stoi przed jakims grobem, ze modli sie on do zmarlego. Przed grobem modli sie do Allaha, mozna przy grobie czytac, recytowac Sw.Koran i sewab (nagrode, ktora otrzyma sie za to w zyciu wiecznym) sprezentowac zmarlemu, przy grobie mozna zastanawiac sie nad stanem zmarlego (my tez kiedys umrzemy, nasze ciala sprochna, beda jedzone przez rozne robaki, jest tam ciemno i zimno itd.) Dlatego tez, jesli zobaczy się muzulmanina stojacego przed jakims grobem, nie powinno sie o nim zle myslec (ze modli sie on do zmarlego), tylko ze wlasnie robi on cos, co nie jest zle, jest prawidlowe i ze jest on swiadomy tego, co robi.
Niestety wsrod muzulmanow jest wielu ciemniakow, ludzi, ktorzy nazywaja siebie muzulmanami i nie maja pojecia o religii, ktorzy nie zdaja sobie sprawy z tego, jak powinno sie modlic i kieruja swoje modlitwy tam, gdzie jest zakazane.
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com

Skocz do:

Kontakt | Islam Sunna | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS