Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nafs-i Emmarah - ten ktory ma sile 72 szatanow
#1
NAKAZUJĄCA DUSZA SAMOLUBSTWE (NAFS-I-AMMARAH)

Człowiek ma dwie świadomości: pierwsza to świadomość zwierzęca, która stworzona jest przez atrybut Allah zwany Majestatem, a druga, to świadomość ludzka, która jest świadomością stworzoną przez atrybut Allah zwany Pięknem. Ludzkie ciało rządzone jest przez te dwie świadomości, a każda z tych świadomości posiada ministra stanu (łazir) oraz ministra religii (szejch-ul-Islam). Minister stanu (łazir) zwierzęcej świadomości znajduje się w umyśle opartym na zdobyczach materialnych (‘aql-i maasz), a jego duchowym doradcą jest szatan. Z drugiej strony minister stanu (łazyr) świadomości ludzkiej to mądrość (‘aql-i maad), a jego duchowy przewodnik jest aniołem. Świadomość zwierzęca cieszy się jedzeniem, piciem i noszeniem pięknych ubrań. To znaczy - znajduje ona siłę w zewnętrznych czynach, które dają przyjemność, a co za tym idzie, gdy dąży do nadmiaru w wykonywaniu tych uczynków - ludzka świadomość zostaje pokonana przez zwierzęcą. Przyjemnością świadomości ludzkiej jest wspominanie (zikr), kontemplacja (fikir), akty czci (‘ibadah), posłuszeństwo prawom Allah i trzymanie się z dala od czynów zakazanych. Wykonując te uczynki, ludzka świadomość pokonuje zwierzęcą.

Świadomości te kontrolują ciało jak to właśnie zostało wyjaśnione. Jako, że atrybuty tych świadomości są sobie sprzeczne, zawsze walczą i zmagają się ze sobą. Istotą świadomości zwierzęcej jest „al-ammarah bissu'u”, która z przesadą i agresywnie nakazuje nikczemne zachowanie. Nazywa się to pożądaniami (nafs). Ta cecha jest odzwierciedleniem atrybutu Majestatu i Gniewu (Dżalal) Allah, które zawsze znajduje przyjemność w wykonywaniu uczynków sprzecznych z wolą Allah.
Głównym atrybutem świadomości ludzkiej jest czystość. Nazywa się to ludzkim atrybutem. Człowiek staje się doskonały, gdy posiądzie tę cechę. Atrybut ten jest odzwierciedleniem atrybutu Piękna Allah (Dżamal), zawsze zasługuje na zadowolenie Allah i nigdy nie pragnie być od Niego nawet o krok dalej. Te dwie przeciwne sobie świadomości zawsze są ze sobą na wojnie o kontrolę nad ciałem.

Na przykład, jeśli ludzka świadomość jest słabsza niż zwierzęca świadomość i zwierzęca świadomość jest pozostawiona w ciele sama sobie, przebywa na stanowisku, które nakazuje niegodziwość. Zwierzęca świadomość wiedzie prym nad ludzką świadomością i w przeciągu czasu osoba staje się rzeczywiście jak zwierzę. Być może ktoś może stać się jeszcze bardziej nikczemny i być w stanie całkowitego rozczarowania w tym życiu i życiu przyszłym. Z drugiej strony, jeśli ludzka świadomość nie pozostawia zwierzęcej świadomości samej sobie, ale cały czas ją zwalcza, udaje się jej zwyciężyć nad zwierzęcą świadomością. Ludzka świadomość wykonuje boskie instrukcje, nakłaniając świadomość zwierzęcą do dokładnego przestrzegania nakazów. Jest nadzieja, że taka osoba zdobędzie zbawienie. Jest jednakże obawa, że może także stać się nikczemna, ponieważ pożądliwe Nafs ma wiele sposobów.
Jak ukrywacie swoje grzechy, tak ukrywajcie swoje dobre uczynki! (Zunnun-i Mysri rahmetullahi alejh)


Skocz do:
Kontakt | Islam Sunna | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS