Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Umartwianie się
Aynur napisał(a):Zeby sie nie powtarzac, postaram sie tu zamieszczac odpowiedzi na moje prywatne listy (temat zwiazany z Sufizmem).

1)Zwracam sie do Ciebie z pytaniem. Z zainteresowaniem przeczytalam ostatnio kilka artykulow na temat sufizmu na cenionym przeze mnie portalu islamonline. Nasunelo mi sie jedno pytanie. Sadze ze akurat Ty bedziesz potrafila mi na nie bez zadnego uprzedzenia odpowiedziec. We wspomnianych artykulach sufizm zostal przedstawiony jako rodzaj muzulmanskiego ascetyzmu, a raczej droga wyrzeczenia sie tego co materialne. Interesuje mnie czy nauka suficka przewiduje harmonijny rozwoj wlasnej duchowosci przy jednoczesnym nieodrzucaniu swiata materialnego? Czy tez bardziej jest tak ze idealem na drodze tego rozwoju jest wlasnie usuniecie w cien tego co doczesne?

Odp.
Rzadko ktory sufi odrzuca nagle swoje doczesne i odsuwa sie w odosobnienie. Tacy ludzie tez sa, ale to nie bylo nigdy od nas wymagane.
Jednak zbyt czynny udzial w zyciu doczesnym dziala bardzo hamujaco na rozwoj duchowy. Zbyt duzo czasu traci sie na niepotrzebne zajecia.
Tak jak w kazdym rozwoju, na roznych etapach odczuwa sie rozne potrzeby. Tak jak male dziecko nie ma potrzeby czytac i pisac tak i sufi poczatkowo robi mniej zikr i zyje jak i inni ludzie.
Z czasem potrzeba robienia zikr wzrasta, robi sie coraz wiecej i wtedy nieraz koliduje to z zyciem. Powoli zaczyna sie rozumiec, ze wszystko co tu jest na ziemi, jest nam dane do uzytku, do przetrwania i nic tak naprawde do nas nie nalezy i nie bedzie nigdy nalezec.
Zauwaza sie, ze nawet najwieksze bogactwa zostaja tu na ziemi gdy my musimy stad odejsc.

Semsuddin-el-Naksibendi w swojej ksiazce TAM MIFTAH-UL-KULUB (Klucze do serc) w 4 rozdziale podane sa np. warunki, jakie nalezy spelnic wstepujac do tego tarikatu.

1. Zawsze byc umytym.(tu chodzi o ablucje i gusl, nawet gusl, gdy tracimy, trzeba szybko odnowic. Oczywiscie, kobiety wg. zasad islamu w dozwolonych dniach. )
2. Nie klamac. (Nigdy i z zadnego powodu. Wyjatkiem jest oczywiscie jak w islamie jest wiadome, sklamanie dla uratowania czyjegos malzenstwa itd..)
3. Nie plotkowac. (Nawet gdy ma sie racje, a plotka nie przyniesie ani nam, ani temu co mowimy, ani temu o ktorym mowimy zadnej korzysci.)
4. Namaz-modlitwy codzienne robic w czasie (Oczywiscie mozliwie szybko po ezanie)
5. Wszystkie dlugi, jakie nam powstaly z niezrobionych modlitw albo postu nalezy zrobic jak najszybciej.
6. Szejhowi ma sie byc poslusznym (teslim-i kulli) nalezy robic co przykaze i o wszystkim go powiadamiac. (Tu jest mowa tylko o uczniach, ktorzy sa na stale przy Szejhu i to sa ci, ktorzy poswiecaja swoja reszte zycia na modlitwy wyrzekajac sie dobr swiata.)
7. Rabita- byc w ciaglym polaczeniu myslami z nauczycielem.
8. Od wielkich grzechow chronic sie calkowicie, robic wszystko, co jest Farz, starac sie wykonac wszystko, co jest sunna.
9. Wykonywac zikr, do ktorego sie zobowiazalismy.

...i mniejsze, dokladniej okreslone warunki:
Uciekac od wszystkich grzechow i mekruch,
Calkowicie poddac sie Allahu Teala, (nic nie oczekujac i byc za wszystko wdziecznym, wiedzac, ze On ma nad wszystkim wladze i kazda sprawa, rzecz, jaka tylko istnieje jest stworzona- oprocz Niego Samego.)
Nie myslec o przeszlosci, doznaniach, wrogach itd. i zajac sie tylko przyszloscia.
Byc zawsze i wszedzie przygotowanym na smierc.
Stawiac na rowni w bogatego i biednego (na ten temat jest tez rada: jak sie znajdziesz miedzy biednymi, czuj sie, jak bys byl biedniejszy od nich a jak sie znajdziesz pomiedzy bogatymi, to czuj sie, jak bys byl jednym z nich).

i w dalszym rozwoju:
Malo jesc (wystarczajaco i tylko helal)
Malo spac.
Malo mowic.
Wybaczac nawet wrogom i kochac ich dla Allaha.
Nie zwiazywac sie z ziemia (Walka z wszelkimi rzadzami, ktore nas zniewalaja. Tu bym dala na przyklad: polozyc sie, wyobrazic sobie, ze zaraz umrzemy i obserwowac jakie sprawy nasuwa nam nefs, czego nie dokonczylismy, czego nam zal na ziemi.)
Byc cierpliwym w cierpieniach.

itd.
Nic nie jest dla takiego malego sufi jak poczatkujacy sufi przymusem.
Sam, obierajac ta droge musi byc juz wzorem dla innych i musi byc mily, lubiany. Reszta, robiac codzienny zikr, i zwiekszajac co pewien czas jego ilosc i wciaz dodajac inne modlitwy, czytanie Kuranu, modlitwy nafile (nieobowiazkowe) stopniowo, zaczyna sie i tak podswiadomie wykonywac poszczegolne wyzej wymienione warunki.

............................
Ja tylko staram sie dotrzec do Twojego pojmowania i zmusic Ciebie w ten sposob do uwypuklenia tych spraw, krorych w rzeczywistosci nie rozumiesz.Probuje te sprawy wylapac.

O tym, ze nie ma to zwiazku z odejsciem od swiata (ascetyzmem) to juz
pisalam, aczkolwiek szybciej sie wtedy pojmuje sens tej nauki.
I napisalam rowniez, ze stopniowy ascetyzm dla tego, ktory naprawde uwierzyl -sam bedzie sie wytwarzal.

Nie bierz sobie nic do serca, jak naprawde chcesz sie czegos dowiedziec to
musisz isc na calo= "glowa w mur".
Tylko prawdziwa, szczera zadza wiedzy moze doprowadzic do jej zdobycia.

.............................
Jednym, z najwazniejszych warunkow dla kazdego sufi jest ciagla istihare.
[Obrazek: bannerad.gif]
http://www.sabily.org/website/ - Sabily - System operacyjny dla muzułmanów (alternatywa dla Windowsa)
http://www.euro-sunni.com/forum/index.php - angielskie forum z polską sekcją
http://www.youtube.com/user/macgro7 - moje filmy

Skocz do:

Kontakt | Islam Sunna | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS