Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Miejsca awret i zakrywanie sie kobiet.
(29-10-2010, 12:24 )havva napisał(a): W wielu krajach burka wykorzystywana jest przez terrorystow i dlatego tez zabrania sie jej noszenie.
przykladoo jesli statystycznie zawodowi mordercy ubieraja buty firmy adidas,powinno sie ich zabronic dla reszty ludzi?
mnie nie przekonuje wprowadzenie zakazu niqabu przez wzglad na bezpieczeczenstwo, szybciej powinno sie zabronic plecaki, bo tam podejrzewam schowane sa bomby... Allahu alem

(29-10-2010, 12:24 )havva napisał(a): Jednak powinno sie tez o tym pamietac, ubierajac sie zgodnie ze zwyczajami miejsca zamieszkania: mozna byc ubranym modnie,...

Hava to jest twoja opinia czy opinia mazhabow? bo Aynur jak dla mnie napisala cos przeciwnego....

(07-11-2009, 01:54 )Aynur napisał(a): „Upodabniający się do jakiegoś ludu staje się jednym z nich.”

Znaczy więc, że ten, kto upodabnia swój charakter, czynności albo ubrania do innych, staje się jednym z nich.
Ci, którzy podążają za modą, zwyczajami niewierzących, nazywają to, co zakazane sztuką, a tych, co popełniają to, co zakazane, artystami, powinni wziąć przestrogę z tego hadisu szerif, przerazić się i obudzić.

Hava piszesz ze niqab to nie obowiazek, ba nawet nie sunna?...
jak ubieraly sie zony Muhammeda (pokoj i blogoslawienstwo Allaha z Nim)
i inne kobiety w tamtych czasach w tamtej spolecznosci?

poza tym przyznam ze juz calkiem sie w tym pogobilam...
to jest to co ja znalazlam,czy mozna uznac ten tekst za prawdziwy wedlug was?

"* Mufti Anwar Ali Adam Al Mazahiri (Mufti al-’azam (Główny mufti) szkoły Madinatil-Uluum Trinidad & Tobago: „Imam Szafi, Malik i Hanbal stwierdzili, że niqab (okrywanie dłoni i twarzy, z otworem na oczy) jest obowiązkowy (fard). Imam Abu Hanifa twierdził, że niqab jest wadżib (obowiązkowy), zaś twarz i dłonie można pokazywać, pod warunkiem, iż nie zachodzi obawa wzbudzenia pożądania (uczucia, zainteresowania), kiedy mężczyzna spojrzy na twarz kobiety, w przeciwnym razie, jeśli zachodzi choć najmniejsza szansa wzbudzenia w mężczyźnie pożądania (pożądanie oznacza, iż ten, kto patrzy na kobietę, myśli, że jest ona piękna, nie jest to jedynie i wyłącznie pożądanie w konteście seksualnym; również zainteresowanie, zauroczenie) wówczas odkrywanie twarzy i rąk jest zabronione (haram). [fatwa Muftiego Anwar Ali Adam Al-Mazahiri w 13/9/99].
Przytoczył on opinie 4 imamów ze źródeł: Tafsir Ibn Kathir, Tafsir Ma’rifatul Qur’an, Durre Muhtaar, Fatawa Szami, Al Mabsuut, Fath ul-Qadiir.
Opinia imama Abu Hanifah – przytoczona bezpośrednio z jego wypowiedzi w znanej księdzie Hanafi – „Fiqh Fatwa Szami”.
1.Odp. Nie bede dyskutowac o tym, jak przestepcy sie ubieraja i po czym mozna ich poznac. Jasne jest, ze nie kazdy, kto nosi burke, czy adidasy jest przestepca. Jednak trudniej jest rozpoznac, kogos kto jest zasloniety z gory do dolu i ma tylko otwor na oczy. Czy pod tym ubraniem jest kobieta czy mezczyzna nie jest wiadome, wiec latwo sie takim ubraniem zakamuflowac. I byly takie zdarzenia, ze taki sposob osloniecia byl wykorzystywany przez ludzi zlych intencji. A jasne jest tez, ze mezczyzna przebrany w ten sposob nie posiada dobrych intencji.

2.Te zdania sa prawidłowe (chodzi tutaj przede wszystkim o upodabnianie sie w ibadet i w tym, co jest zakazane lub nie jest polecane w islamie) i nie zaprzeczaja temu, co wczesniej napisalam, ze kobieta moze ubierac sie modnie. Ubierac sie modnie wg mnie to nie to, co jest pokazywane na pokazach mody, tylko to, co obecnie sie nosi i co z tego moze nosic muzulmanka. A wiec chodzi mi o fason spodnicy, plaszcza, bluzki, czy koszuli lub kolory. A nie o to, ze moze ubrac mini spodnice, kozuch czy kurtke ze skory, bo teraz np. jest na to moda.
A ja ty rozumiesz slowa: modnie ubierac sie?

3.Kobiety tamtych czasow ubierały sie w dżilbab (co jest tlumaczone jako:koszula, dlugie okrycie, dlugi szal, cos wiekszego od himar) i himar (chusta).

4.Wg mnie ten tekst zostal zle przetlumaczony. W Sw.ajetach i sw. Hadisach mowa jest o dżilbab i himar.
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com
Rania, mnie chodzilo o nasladowanie niewierzacych, tzn. ubrania zakladane przez nich dzisiaj jeszcze 50 lat temu nie nadawaly sie na koszule nocna.
Mozna sie ubierac jak sie chce ale... cialo ma byc zakryte w miejscach haram i ksztalty maja byc zakryte co jest logiczne.
Rzeczywiscie sunna jest zakrycie sie nie pokazujac ksztaltow i miejsc haram ale nie musi byc podobne do arabskich strojow chociaz... "u nas", tzn. tam gdzie mieszka moj szejh, w Menzil, wiekszosc kobiet ma te czarne czadory i jak wiem one zyja calkiem zgodnie z sunna ale nie jest to obowiazek tylko stopien takva.
(30-10-2010, 10:00 )havva napisał(a): A ja ty rozumiesz slowa: modnie ubierac sie?
naprzyklad dla mnie modne sa trampki z czubkiem z przodu, (na elfa jak to nazywam)albo fason obcasu, torebki z cekinami,albo z fredzlami, pasek z dolce gobbana,zegarek, czy hustka (malo kto wie jaka intencja szla za tymi mezczyznami pomijajac nawet ich orientacje,to propagowanie strojow dla kobiet i mezczyzn w jednym stylu, zatarcie granic w ubiorze mezczyzny czy kobiety...)
moda to kolor, wzor, fason,styl,(badz etykietki)

(30-10-2010, 10:00 )havva napisał(a): Kobiety tamtych czasow ubierały sie w dżilbab (co jest tlumaczone jako:koszula, dlugie okrycie, dlugi szal, cos wiekszego od himar) i himar (chusta)

4.Wg mnie ten tekst zostal zle przetlumaczony. W Sw.ajetach i sw. Hadisach mowa jest o dżilbab i himar.
Hava jakie jest znaczenie slow jilbab himar wg mazdhabow?
i czy uwazasz ze tekst ktory zacytowalam jest klamliwy?
Napisalas:
naprzyklad dla mnie modne sa trampki z czubkiem z przodu, (na elfa jak to nazywam)albo fason obcasu, torebki z cekinami,albo z fredzlami, pasek z dolce gobbana,zegarek, czy hustka (malo kto wie jaka intencja szla za tymi mezczyznami pomijajac nawet ich orientacje,to propagowanie strojow dla kobiet i mezczyzn w jednym stylu, zatarcie granic w ubiorze mezczyzny czy kobiety...)
moda to kolor, wzor, fason,styl,(badz etykietki)

Odp.Jeszcze raz powtarzam zdanie, które wczesniej napisałam:”Ubierac sie modnie wg mnie to nie to, co jest pokazywane na pokazach mody, tylko to, co obecnie sie nosi i co z tego moze nosic muzulmanka”.
Ubranie muzulmanki noszone na ulicy, przy obcych powinno byc bez ozdob, a wiec bez cekin, fredzli, ozdobynch guzikow, paskow itp.Ubranie noszone w domu, nie przy obcych moze byc z tymi ozdobami. A wiec nie wszystko to, co jest modne, jest zawsze i wszedzie odpowiednie dla muzulmanki. Moze byc noszone przez muzulmanke, jesli spelnia warunki prawidlowego zakrywania sie i jesli nie nalezy do tego, co jest zakazane.
Wczesniej zadalas pytanie, czy muzulmanka moze chodzic modnie ubrana. Odpowiedzialam, ze tak. Jednak nie znaczy to, ze musi. Uwazam, ze wystarczajaco jasno sie wyrazilam na ten temat.
Hz. Omar polecal muzulmanom posiadanie dwoch ubran, jedno skromne a drugie eleganckie.
Nie kazde modne ubranie jest eleganckie. Ale kazde eleganckie ubranie nie jest sprzeczne z moda.
W sposobie ubierania sie lepiej jest zwrocic uwage na elegancje, niz na mode.

(Today 05:00 AM)havva Wrote: Kobiety tamtych czasow ubierały sie w dżilbab (co jest tlumaczone jako:koszula, dlugie okrycie, dlugi szal, cos wiekszego od himar) i himar (chusta)

Hava jakie jest znaczenie slow jilbab himar wg mazdhabow?
i czy uwazasz ze tekst ktory zacytowalam jest klamliwy?

Odp:
Jak jest tlumaczony dżilbab podalam w nawiasach.
Nie uwazam, ze ten tekst, ktory podalas jest klamliwy, tylko, ze nie jest wystarczajaco dobrze przetlumaczony.
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com
Cytat:Rania, mnie chodzilo o nasladowanie niewierzacych

Aynur, wiem ze mnie bardzo lubisz, z wzajemnosciaWink ale dyskutuje siostra Asma , nie ja

co do ubioru muzulmanek, hamdulillah mamy tak wiele mozliwosci, ze kazda kobieta moze sobie wybrac co chce, modnie, elegancko, burke, abaje itd
(31-10-2010, 06:19 )Rania napisał(a):
Cytat:Rania, mnie chodzilo o nasladowanie niewierzacych

Aynur, wiem ze mnie bardzo lubisz, z wzajemnosciaWink ale dyskutuje siostra Asma , nie ja

Przepraszam Smile
nich wam Allah wynagrodzi za wszystkie proby odpowiedzi na moje zagwostki.to po pierwsze.

Hava ja nie rozumie nadal jednej kwesti,
wczesniej pisalas ze niqab nie ma nic wspolnego z sunna, znaczy uwazasz ze ta forma ubioru nie byla praktykowana za czasow Proroka sollolohu alejhi wa salam?
tlumaczysz slowa jilbab,himar...
( ja slyszalam takie tlumaczenia Tabi’i Qatadah stwierdził, że dżilbab należy udaporwać i umieścić nad czołem (na głowiek), i powinien on zakrywać nos (oczy mogą zostać odkryte) i klatkę piersiową, i prawie całą twarz.

Słowo dżalabib użyte w wersecie, to liczba mnoga od słowa dżilbab (jilbaab). „Dżilbab to zewnętrzne odzienie (płachta materiału), zasłona, którą kobieta nakłada na ubranie, aby zasłonić się przed innymi, od stóp do głowy. Zakrywa całkowicie jej ciało”. [Lisan ul-Arab tom 1 str. 273])

ja pytam jak to jest w rozumieniu (bylo) u danych szkol...
bo chyba to stanowisko z tamtych czasow jest niezmienne(?)
ogolnie mowiac, do tej pory mialam informacje ze 3 szkoly sa stanowiska ze niqab jest obowiazkiem, a jedna mowi ze jest bardzo zalecany,
( a czytalam to tu http://ibnfarooq.tripod.com/niqaab.htm#4imaams )
teraz sie dowiaduje ze ten cytat ktory podalam jest prawdopodobnie zle przetlumaczony, czyli jak powinno byc?
ze zadna szkola w islamie (z 4 mazhabow) nie mowi o niqabie jako obowiazku?
czy moge poprosic jakas odpowiec w tej kwesti poparta czymkolwiek, jakas fatwa, zsylka, bo zaskoczylo mnie to
inszaAllah
barak Allahu fikum
To moze ja odpowiem Smile
Rzeczywiscie niqab jest forma arabskiego typu stroju i nie koniecznie jest dla nas przepisowa forma, on spelnia tylko wszystkie funkcje jakie powinny byc w ubraniu muzulmanskim ale nam nie jest przekazane koniecznie taki stroj nosic tylko spelnic odpowiednie warunki.
Wazne jest tez zmieszanie sie ze srodowiskiem, zeby nie zwracac na siebie uwagi, takze gdy w jakiejs wsi wszystkie babki nosza biale chusty to nie powinno sie nosic czerwonej bo caly powod noszenia okrycia nie jest jakims znakiem przynaleznosci do czegos tylko ma nam sluzyc jako ochrone a nie wyroznienie sie i juz w zadnym wypadku zwracania na siebie uwagi.
Sprawa zakrycia twarzy to juz kwestia poboznosci, takze gdy kobieta noszaca niqab naraza sie na zagrozenie to tez popelnia przeciez grzech bo nie wolno tego robic.
Moze ona sie dobrze zakryc lub zmienic miejsce zamieszkania, gdzie jest wiecej takich jak ona Smile, logiczne.
Tak jak i mezczyzna noszac arabski stroj w Europie nie bedzie sie dobrze czul a to nie jest celem praw islamu, musi on tylko byc odpowiednio zakryty i nawet noszac obcisle spodnie powinien miec jakis dluzszy sweterek (prorok nasz sallallahu aleyhi ve sellem zawiazywal pas z materialu, ktory zwisal przynajmniej do lud albo kolan )
Droga Esmo,
Zajrzalam na te strone, ta strona nie nalezy do tych, z ktorych ja korzystam. Wiec w sumie, czy tam jest blad tlumacza, czy komentujacego, nie wiem. W moich zrodlach nigdzie nie napotkalam na to, zeby nikab byl fard, czy sunna. Dla ciebie poszukalam na internecie na jeszcze innych stronach.Znalazlam artykul mowiacy o tym, ze nikab nie jest fard dla kobiet. Tam jest duzo roznych hadis, ktore przedstawione sa jako dowod, ze kobieta poza twarza i rekoma powinna byc zaslonieta. Problem tylko w tym, ze to po turecku, a ja nie mam czasu, zeby to wszystko tlumaczyc. Zwrocilam uwage na kilka miejsc z tego artykulu, moze przydadza sie one tobie:
Sura Ahzab: 53 zeslana dla żon Proroka, w ktorym mowa jest, zeby chciano od nich zza zaslony. Niektorzy to chcienie zza zaslony interpretuja jako nikab. Jesliby tak nawet bylo, to dotyczy to tylko zon Proroka (sallallahu alejhi we sellem):
O wy, którzy wierzycie!
Nie wchodźcie do domów Proroka
na posiłek o niewłaściwej porze,
jedynie wtedy, kiedy on wam na to pozwoli.
Lecz kiedy jesteście zaproszeni,
to wchodźcie.
A kiedy spożyjecie posiłek,
to się rozejdźcie,
nie wdając się w poufałą rozmowę.
To mogłoby sprawić przykrość Prorokowi
i on wstydziłby się was.
Lecz Bóg nie wstydzi się prawdy.
A kiedy prosicie je o jakiś przedmiot,
to proście je spoza zasłony.
To jest przyzwoitsze -
dla waszych serc i dla ich serc.
Nie należy obrażać Posłańca Boga
i nie wolno poślubiać jego byłych żon.
Zaprawdę, to byłoby wobec Boga okropne!

A takze dla nich zostala zeslana Sura Ahzab: 32,33 (co znaczy, ze to, co je szczegolnie dotyczy (bo to objawienie zeszlo na pewne zdarzenie, ktore je dotyczylo), nie dotyczy innych kobiet:
32 0 żony Proroka!
Wy nie jesteście takie jak inne kobiety.
Jeśli jesteście bogobojne,
nie bądźcie pokorne w słowach,
aby nie pożądał was ten,
w którego sercu mieszka choroba;
mówcie słowa odpowiednie!

33 Przebywajcie w swoich domach
i nie ozdabiajcie się w ten sposób,
jak ozdabiały się kobiety za czasów pogaństwa!
Odprawiajcie modlitwę,
dawajcie jałmużnę,
słuchajcie Boga i Jego Posłańca!
O ludzie domu!
Bóg chce tylko odsunąć od was brud
i oczyścić was całkowicie.

Tutaj odnosnie zon Proroka i innych kobiet:
W Surze Ahzab: 59: O proroku!
Powiedz swoim żonom i swoim córkom,
i kobietom wierzących,
aby się szczelnie zakrywały swoimi okryciami.
To jest najodpowiedniejszy sposób,
aby były poznawane, a nie były obrażane.
A Bóg jest Przebaczający, Litościwy!

W tureckich tefsirach podane jest: “Aby opuscily na siebie okrycia”, co znaczy z gory do dolu. Tutaj majace miejsce slowo: dżilbab ma znaczenie: ubranie podobne do czador albo inne nakrycie. Nie jest to nikab. Nikab zaklada sie z dolu do gory (podobno, jak sie zaklada, osobiscie nie wiem). Jesli nawet wezmie sie pod uwage polskie tlumaczenie, to nie wynika z niego tez, ze jest to nikab.
W “Kamus el-Muhit” podane jest: "Dżilbab jest jak sirdab i sinmar. Koszula i ubranie podobne do szerokiego ubrania kobiet,oznacza okrycie zewnetrzne podobne do czadora (wg niektorych), szerokiego szala.
A wiec dżilbab, to okrycie zewnetrzne.Tam, gdzie jest mowa o himar, powiadomione jest, zeby spuscily tj. chuste, zaslaniajac szyje, na ramiona.
W tym artykule podane jest, ze niektorzy z uczonych opierajac swoje dowody na watpliwych hadisach, orzekli, ze nikab jest fard.
Wg moich uczonych nikab nie jest fard. Kto chce naklada, a kto nie chce, nie musi.

Skocz do:

Kontakt | Islam Sunna | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS