Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co to znaczy bać się i kochać Allaha?
Istigfar

Istigfar nazywa się proszenie Allahu teala o wybaczenie błędów i braków. Jest to wyrażenie tewbe (towbe), czyli szczere okazanie skruchy za popełnione grzechy i obiecanie, że nie popełni się ich ponownie. Istigfar doprowadzi człowieka do spełnienia każdego pragnienia[1].

Zostało powiedziane i wypróbowane, że istigfar jest korzystny w usunięciu nieszczęścia i trudności[2].

Hazrat Omar oznajmił: „Kto ma kłopot, ten niech wypowiada dużo istigfar”.

Szlachetny Prorok Muhammed (sallallahu alejhi we sellem) jak był i jest najważniejszym spośród wszystkich stworzeń, tak i najlepiej znał Allahu teala, najbardziej się Go bał. Pomimo że Stworzyciel chronił Go przed popełnieniem grzechów, to On nieustannie Go czcił, modlił się i okazywał Swoją skruchę. Po nocnej modlitwie salat kładł się spać, potem wstawał i do końca nocy robił ibadet. Szlachetny Prorok tak bał się Allaha Najwyższego, że nie widziano, żeby głośno się śmiał.

Hadis-i szerif głoszą: „Do Mojego serca coś takiego przychodzi, że z tego powodu wypowiadam codziennie w dzień i w nocy 70 razy do Allahu teala istigfar”[3].

„W Moim sercu powstaje zasłona [ona jest przeszkodą w przyjściu boskiego światła], dlatego codziennie wypowiadam 70 razy istigfar”[4].

„Dla Allahu teala codziennie wypowiadam 70 razy istigfar”[5].

„Zaprawdę, widzę to, czego wy nie widzicie. Słyszę też to, czego wy nie słyszycie. W niebiosach aniołowie robią sedżde i nie ma tam pustego miejsca wielkości czterech palców. Przysięgam na Allaha, że gdybyście wiedzieli to, co Ja wiem, to mało byście się śmiali i bardzo płakali. Wyszlibyście na drogę i tak głośno, jak tylko możecie, na cały głos błagalibyście Allaha Najwyższego”[6].

„Wysłannik Allaha oznajmił: ‘Żaden czyn nikogo nie zaprowadzi do Raju’. Spytano się Go: ‘Czy Ciebie też Wysłanniku Allaha?’. Odpowiedział: ‘Tak, Mnie też Moje czyny nie zaprowadzą do Raju. Jednak wielkość i miłosierdzie Allahu teala Mnie osłonią’.”[7].

„Wysłannik Allaha zawsze mówił: ‘Allahumme ja mukallib-el-kulub, sebbit kalbi ala dinik’ [Mój Allahu, tylko Ty zawracasz serca z dobra na zło, ze zła na dobro. Uczyń moje serce w Twojej religii stabilne, nie odwracaj mnie od Twojej religii, nie odłączaj mnie od islamu].”[8].
W celu znalezienia prawidłowej drogi powinno się zawsze tę dua wypowiadać.

„Allahu teala wybaczy grzechy temu – nawet jeśli jest ich tak dużo, jak piany morskiej albo piasku na obszarze Temim, albo jak liści na drzewach, albo jak dni na świecie – który, kładąc się spać, trzy razy powie: Estagfirullah’el-azim ellezi la ilahe illa huwel-hajjul-kajjum we etubu ilejh”[9].

„Wysłannik Allaha wyrażał skruchę tymi słowami: „Allahumme’gfirli hatieti we dżehli, we israfi fi emri we ma ente a’lemu bihi minni” [‘Mój Allahu! Ty znasz Moje błędy. Wybacz Mi błędy, które popełniłem świadomie lub nieświadomie’][10].

Muhabbetullah

W islamie najważniejszym celem jest Muhabbetullah (inna nazwa: Hubbullah), czyli ‘miłość do Allaha’. Serce zostaje wzmocnione poprzez wielokrotne wymawianie imienia Allahu teala podczas pięciu codziennych modlitw salat. Zaś wzmocnienie serca i duszy powoduje usunięcie zasłony i osiągnięcie celu, czyli zbliżenia się do Ukochanego. Ponieważ wszystkie dua wypowiadane podczas modlitwy salat, np. tesbih i tekbir, są w tym celu niezbędne, na pewno odżywiają i wzmacniają duszę i serce, nie mówiąc już o tym, że dla wierzącego nie są absolutnie nużące i męczące.
Uczeni sunniccy przedstawili bardzo wiele wyjaśnień o tajemnych znaczeniach Sury Fatiha, która jest powtarzana w każdym rekat modlitwy salat. Te wyjaśnienia są tak liczne, że nawet je napisać i zebrać jest bardzo trudne. Ajety ze Świętego Koranu, tesbih i dua recytowane podczas modlitwy salat powiadamiają o wielkości Allaha Najwyższego i wyrażają błaganie Jego. Wszystko to, co powinno być recytowane lub zrobione, aby osiągnąć miłość Allahu teala i zyskać sewab, jeśli jest nawet trudne, to dla tych, którzy posiadają wiarę, jest proste, bardzo przyjemne i wykonywane z radością[11].

[1] Hadimi

[2] Muhammed Masum Sirhindi

[3] Muslim

[4] Muslim

[5] Muslim

[6] Tirmizi

[7] Ebu Hurejre

[8] Enes bin Malik

[9] Tirmizi

[10] Buhari, Muslim

[11] Ishak Harputlu Efendi, Cevab veremedi
religia: islam
itikad: sunna
mezheb: hanefi
źródło wiedzy: Ilmihal Seadet Ebediyye, http://www.dinimizislam.com , http://www.hakikatkitabevi.com

Wiadomości w tym wątku
Co to znaczy bać się i kochać Allaha? - przez admin - 21-11-2009, 01:49
Istigfar i Muhabbetullah - przez husz der dem - 21-10-2012, 10:59

Skocz do:

Kontakt | Islam Sunna | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS