Islam Sunna
O zmianie kierunku modlitwy - Wersja do druku

+- Islam Sunna (http://islam-sunna.com/forum)
+-- Dział: AHLUS SUNNAH WAL JAMA`AH (http://islam-sunna.com/forum/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Dział: Wiedza na temat sunny (http://islam-sunna.com/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: O zmianie kierunku modlitwy (/showthread.php?tid=318)O zmianie kierunku modlitwy - IbniKemalettin - 09-12-2009

Po 16 lub 17 miesiac po hidzret (imigracja od Mekki do Medyny) podczas 2. rakaty modlitwy poludniowej (zuhr) ayat przychodzil (co oznacza w jezyku Polskim - Sura Baqara, Ayat 144) i natychmiast zmienili kierunek do Kaby :

Cytat:"Widzielismy zwrócenie twojej twarzy ku niebu, My zas teraz chcemy zwrócic sie w kierunku, który ciebie zadowoli. Zwróc wiec twoja twarz w kierunku swietego Meczetu. I gdziekolwiek sie znajdziecie, zwracajcie sie twarzami w jego kierunku. Zaprawde, ci, którym zostala dana Ksiega, wiedza, ze to jest prawda pochodzaca od ich Pana. A Bóg nie lekcewazy tego, co czynicie! "

Dotych czas Muzulmanie pomodlili sie ku Mesdzid-i Aksa w Jerusalemie, choc Hz. Muhammed (s.a.s.) bardzo chcial sie pomodlic ku Kaba, ale skoro pozwolenia nie bylo od Allaha, wiec byl On (s.a.s.) cierpliwy i czekal. Tamten kierunek ucieszyl zydow ze modla sie ku Jerusalem.

Jeden z powodow zmian kierunek jest nie zostawic zadnej powody do odmowic Islamu wg nie-Muzulmanow. Przeciez w starym testamencie zaznaczone niektore zdanie o przyslosci Mekki. Z tego powodu, zydow oraz chrestianow moglby powiedziec "Ostatni Prorok mial pomodlic ku Mekki?!"

Po drugi, Kaba jest rowniez kibla Hz. Ibrahima (Abraham (a.s.)). Ludzi moglby powiedziec ze inny kierunek niz Kaba nie jest zgodny tradycja Ibrahima, kto jest akceptowanym Prorokiem wg nas, zydow, chrestianow. Od tego zmianu nie bylo zadniej racjonalnej dowod zeby oskarzac Muzulmanow.

To nawet dowoduje ze Koran nie zostal napisany przez Prorok (s.a.s.) a to slowo Allaha. Poniewaz jesli inaczej by bylo, Prorok (s.a.s.) nie musialby poczekac 16 miesiac webrew Jemu chceci, wiec musial poczekac 16 miesiac.


RE: O zmian kierunku modlitwy - Majeed - 09-12-2009

Nie moge znalezc pewnego wersteu z Quranu. Werset ten mowi mniej wiecej, ze dla kazda ziemia nalezy do Boga. Werset owy zeslalny byl po tym jak zostala zmieniona Qibla (z Masdzid al Aqsa na Masdzid al Haram). Zydzi wtedy mieli watpliwosci, wiec zadawali pytania Prorokowi (Salallahu Alejhi wa Salam). Wtedy wlasnie zostal zeslany ten werset. Chodzi tu o to, ze Bog moze wybrac kazde miejsce, w ktorego strone mamy zwracac twarze w modlitwie i mamy mu byc posluszni. To byl jakby sprawdzian. Kto byl posluszny i zmienil kierunek modlitw ten zrobil dobrze.


RE: O zmian kierunku modlitwy - IbniKemalettin - 10-12-2009

Selamun aleykum

O to Ci chodzi? Sura Baqara, Ayat 115 co oznacza w jezyku Polskim:

Cytat:"Do Boga nalezy Wschód i Zachód! I gdziekolwiek sie obrócicie, tam jest oblicze Boga! Zaprawde, Bóg jest wszechobejmujacy, wszechwiedzacy! "

Dowody z tego wersetu, jesli czlowiek jest w pewnym miejscu i nie ma zadnego dowodu naliczyc kierunku qibla, od siebie wybiera jeden kierunek niby "moze byc ten" i sie pomodli. Modlitwa jest wazna.


RE: O zmian kierunku modlitwy - Majeed - 11-12-2009

Tak to ten! Dzazak Allah!


RE: O zmianie kierunku modlitwy - husz der dem - 12-01-2010

Mesdżid Kybletejn

Od emigracji do Medyny Szlachetnego Proroka (sallallahu alejhi we
sellem) minęło siedemnaście miesięcy.
Muzułmanie do tej pory podczas salatu zwracali się zawsze w stronę Beyt-i Makdis w Jerozolimie. W tym czasie do Szlachetnego Proroka doszły rozmowy żydów:
„Jakie to dziwne! Religię mają inną, jednak kierunek w modlitwach [kyble] taki sam jak my!”.

Te słowa bardzo zasmuciły Błogosławione Serce Wysłannika Allaha.
Pewnego dnia, gdy przyszedł Dżebrail (alejhisselam), to On zwrócił się do niego: „O Dżebrailu! Bardzo pragnę tego, żeby Allah Najwyższy odwrócił Moją twarz podczas modlitw od kierunku modlitw żydów w stronę Kaaby”.
Dżebrail (alejhisselam) odpowiedział:
„Ja jestem tylko Sługą. O to błagaj Allaha Najwyższego”. Potem został zesłany święty ajet (2. Sura Bakara: 144), w którym zostało powiadomione w tym znaczeniu:
«(O Mój Ulubieńcu!) Na pewno widzieliśmy zwrócenie Twojej twarzy ku niebu (żeby zostało zesłane objawienie). Z tego względu My Ciebie zwrócimy w stronę, która Cię zadowoli. Teraz zwróć Swoją twarz w stronę Mesdżidu Haram (Kaabe). (O wierzący!) Wy też, gdziekolwiek jesteście, zwróćcie swoje twarze podczas salatu w tę stronę. Zaprawdę, niech ci, którym została dana Księga, skierują się w tym kierunku. Niech wiedzą o tym, że to jest prawda pochodząca od ich Pana. A Allah Najwyższy nie zlekceważy tego, co oni czynią!».

Gdy został zesłany ten święty ajet, to Wysłannik Allaha robił salat południowy ze Swoimi Towarzyszami. Doszli do połowy salatu. Towarzysze Proroka podporządkowali się Szlachetnemu Prorokowi i też zwrócili się w tamtą stronę. Ten mesdżid nazwano Mesdżidem Kybletejn, co znaczy:
‘mesdżid posiadający dwa kyble’.
Wysłannik Allaha poszedł do Kuby i tam od nowa zrobił w mesdżidzie mihrib i zmienił jego ściany.


RE: O zmianie kierunku modlitwy - Majeed - 19-04-2010

Sura Baqara, ajaty 142-143:
2:142 Głupcy spośród ludzi będą mówili: Co odwróciło ich od kierunku " , którego oni się trzymali?" Powiedz: "Do Boga należy Wschód i Zachód! On prowadzi ku drodze prostej tego, kogo chce!"
2:143 W ten sposób My uczyniliśmy was narodem znajdującym się pośrodku, abyście byli świadkami dla ludzi i aby' Posłaniec był świadkiem dla was. My ustanowiliśmy kierunek, którego ty się trzymałeś tylko po to, abyśmy mogli wiedzieć, kto postępuje za Posłańcem, a kto odwraca się na piętach. I to jest dla wszystkich wielka próba, lecz nie dla tych, których poprowadził Bóg drogą prostą. A Bóg nigdy nie zagubi waszej wiary. Zaprawdę, Bóg jest dla ludzi dobrotliwy, litościwy!
2:144 Widzieliśmy zwrócenie twojej twarzy ku niebu, My zaś teraz chcemy zwrócić się w kierunku, który ciebie zadowoli. Zwróć więc twoją twarz w kierunku świętego Meczetu. I gdziekolwiek się znajdziecie, zwracajcie się twarzami w jego kierunku. Zaprawdę, ci, którym została dana Księga, wiedzą, że to jest prawda pochodząca od ich Pana. A Bóg nie lekceważy tego, co czynicie!