Islam Sunna
Modlitwa przed i po jedzeniu - Wersja do druku

+- Islam Sunna (http://islam-sunna.com/forum)
+-- Dział: AHLUS SUNNAH WAL JAMA`AH (/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Dział: Dua (dla zalogowanych) (/forumdisplay.php?fid=60)
+--- Wątek: Modlitwa przed i po jedzeniu (/showthread.php?tid=313)


Modlitwa przed i po jedzeniu - Majeed - 02-12-2009 06:44

Aynur napisał(a):Przed jedzeniem zrobienie modlitwy jest dozwolone. Do sunny jedzenia i picia należy wypowiedzieć Besmele i dua o jego dobro i obfitość. Zostało przekazane przez Hz. Ibni Abbasa, że nasz szanowny Prorok powiedział: „Gdy rozpoczynacie jedzenie, to powiedzcie: Allahumme barik lena fihi we etimna hajren minbu.” W surze Enam 121 słowami: “Nie jedzcie tego, nad czym nie zostało wypowiedziane imię Allaha” poinformowane jest, że mięso zwierząt zarżniętych bez wypowiedzenia Besmele będzie padliną, nie powinno się jego jeść. Niektórzy uczeni z tego wychodząc poinformowali, że jedząc coś innego powinno się także powiedzieć Besmele. Wypowiedzenie imienia Allaha przed rozpoczęciem jedzenia jest dla okazania świętości, dobra i pragnienia ciągłej kontynuacji jedzonego jedzenia. W ten sposób przypominamy sobie Allahu teala i zyskujemy dobro i kontynuację tych darów. Chwila jedzenia jest chwilą, podczas której najczęściej wpada się w nieuwagę, ponieważ jedzenie jest dla głodnego nefs czymś, co go najbardziej pociąga i powodem zapomnienia o wszystkim.
Przed jedzeniem nie powinno się zapomnieć umyć rąk:
„Niech myje ręce przed i po jedzeniu ten, kto pragnie dobra dla swojego domu.” (Ibni Madże)
Rozpoczynając jedzenie do sunny należy powiedzieć: Besmele (Bismillahir rahmanir rahim), a kończąc: Elhamdulillah.
„Po jedzeniu mówiącemu dua: El-hamdu-lillahilezi etamena hazettaame we rezekana min gajri hawlin minna we la kuwweh zostaną wybaczone grzechy.”
„Wypowiadający modlitwę po jedzeniu: El hamdu-lillahillezi atameni we esbani we sakani we erwani stanie się bez grzechu, jak był po narodzinach.”
Nasz szanowny Prorok wypowiadał po jedzeniu tą modlitwę: „El-hamdu-lillahillezi etamena we sakana we dżealena muslimin.”
Jeszcze lepiej jest wypowiedzieć po jedzeniu modlitwę, która zawiera w sobie powyżej wymienione: „El-hamdu-lillahillezi eszbeana we erwana min-gajri-hawlin minna we la kuwweh. Allahumme at imhum kema at amuna. Allahummer-zukna kalben takijjen, mineszszirki berijjen la kafiren we szakijjen welhamdulillahi rabbialemin.”

ja znam taka przed jedzeniem:

Bismillahi wa 'ala barakat Illah

W Imie Boga i z Jego blogoslawienstwem